Support Us : companyname@mail.com

EMAIL

yasin@yasindemir.net

Bizi Arayın

05367997700

Biz Sizi Arayalım

Blog

Güvenlik Sistemleri

Kamera Güvenlik Sistemleri

Güvenlik kamera sistemleri artık gündelik hayatimizin bir parçası haline geldi.Gün geçmesin ki her gün duyduğumuz hırsızlık, gasp, tehdit ve daha bir çok olaya karşılık güvenlik kameraları caydırıcılığının yanında, kamera kayıtları mahkemelerce delil olarak kabul edilmektedir. Güvenlik kamera sistemleri günümüzde sadece büyük ölçekli şirketlerin değil, küçük ölçekli işletmelerin hatta evlerimizde bir ihtiyaç oldu.

Kamera Güvenlik Sistemleri

Teknolojinin ilerlemesiyle eski analog kameralar günümüzde yerlerini dijital yüksek görüntü kalitesine sahip kamera sistemlerine bırakmaya başladı. İster analog yapıda kamera sistemi olsun ister dijital IP kamera sistemleri olsun tüm cctv sistemleri internetten üzerinden nerede olursanız olun ister bilgisayarınızdan ister cep telefonunuzdan izleyebiliyorsunuz. Bunun neticesinde kamera sistemleri yalnızca güvenlik için değil şirketlerin ya da işletmelerin personellerini kontrol etmesi üretimin her aşamasının izlenmesi verilen hizmet noktasında oluşabilecek aksaklıkların denetim altında tutulabilmesine de olanak sağlamaktadır. Zincir işletmelerde güvenlik kamera sistemleri tek bir noktada toplanarak merkezi yönetimi kolaylaştırmayı da hedefler. Kamera sistemi kullanılan işletmelerde personelin daha verimli çalıştığı gözlemlenmiştir.

Kamera Çeşitleri

Cctv kameralar sabit kamera, dome kamera, zoom kamera, PTZ kamera da denilen speed dome kamera gece görüş IR ( infrared ) kamera, Day & Night kamera ve ip kamera olmak üzere birkaç çeşitte bulunmaktadır.

Sabit Kameralar

Bir kamera sisteminde en çok kullanılan kamera tipidir. Sabit kameralar genel olarak tek bir noktanın sürekli izlenmesi gereken durumlarda yada geniş açılı lens ile genel alanın izlenmesi yada giriş çıkış kapıları gibi yerlerde sabit kamera tercih edilir.

Dome Kameralar

Zoom yapabilen ya da sabit lensli olanları da mevcuttur. Dome kameraların boyutlarının sabit kameralardan daha küçük olması ve normal bir kamera görünümünden farklı olması itibari ile noktasal anlamda sabit kamera konulamayacak noktalarda insanlara izleniyormuş hissi vermemsi için ve görüntü açısından mimari yapının bir parçasıymış gibi görünmesi durumlarda tercih edilebilir.

Zoom Kameralar

Belirli bir noktanın izlenmesi ve gerektiğinde görüntünün yakınlaştırılıp uzaklaştırılması için zoom kameralar idealdir. Örneğin bir otoparkın girişini genel olarak izlerken plakanın okunması için görüntü yakınlaştırılmak istenilebilir. Zoom kameralar görüntüyü optik olarak büyüttüğü için görüntüde kayıp olmayacaktır.

PTZ Kamera ( Pan Tilt Zoom ) / Speed-Dome Kameralar

Saniyede 360 derece dönebilirken 36x optik zoom yapabilmektedir. Ptz Kamera (Speed Dome) kameralar bu özellikleri ile geniş alanlarda uzun mesafelerde tercih edilmelidir. PTZ Kamera (Speed Dome) kameralar bir kumanda sayesinde istenilen bölgeye döndürüle bilirken otomatik olarak çizilen bir rotada da kendi hareket edebilir. PTZ Kamera (Speed Dome) kameralara akıllı kamera da denilebilir. Ptz kamera (Speed Dome) kameralar Analog yada IP yapıda olanları mevcuttur.

Gece Görüş Kameraları IR kameralar

Bir Kamera sisteminde ışığın olmadığı Zifir karanlığa yakın çok az ışık alan ışıklandırması olmayan yerlerde görüntü alabilen kameralardır. IR kamera / gece görüş kameraları gündüz ışık alan gece ışık almayan bir noktada da rahatlıkla çalışırlar. IR kameralar gündüz ışık varken renkli gösterirler ancak gece yada ışığın olmadığı durumlarda ise IR kameralar görüntüyü siyah beyaz gösterirler.

Day & Night Kamera ışığın şiddetini otomatik olarak düzelten böylelikle daha net ışık patlaması yada düşük ışıkta görüntüyü alabilmek için tercih edilebilir. Kamera sistemde Day & Night kameralar dış mekan da kullanılmak için idealdir.

IP kameralar network kamera olarak da bilinir. IP kameralar görüntü birimi megapixel'dir. Megapiksel bir görüntünün toplamda ne kadar milyon pikselden oluştuğunu belirtir. 2 Mega pikse